Platby v Eurách i českých korunách
Facebook Login

Metropoly

Vyhľadajte si pobyt podľa Vašich predstáv

Zoradiť podľa:
Počet ponúk:
   

Čo takto spoznávať európske metropoly?

Na Slovensku síce miliónové metropoly nemáme, ale máme výhodnú pozíciu - a tak sa do nich môžeme pomerne jednoducho dostať. Ešte jednoduchšie to budete mať s portálom Cenynadne.sk, ktorý vám ponúka tie najlepšie zájazdy do najkrajších európskych metropol.


Paríž

„Bienvenue à paris,“ vitajte v Paríži! V hlavnom meste Francúzska, ktoré sa rozprestiera na ploche 105,4 km² a s počtom obyvateľov 2 249 975 sa rovná necelej polovici Slovenska. Asi len málokto by pochyboval o tom, že ide o jednu z najkrajších metropol Európy i sveta vo všeobecnosti. Je zároveň vôbec najnavštevovanejším mestom sveta, čo nezmenili ani smutné udalosti v ostatných rokoch. Metropola na Seine ukrýva množstvo pozoruhodných pamätihodností, medzi ne môžeme zaradiť napríklad katedrálu Notre-Dame, palácový komplex Le Grand Louvre, parížsky Víťazný oblúk, gotickú kaplnku Sainte-Chapell, no a v neposlednom rade Eiffelovu vežu. Mimochodom, vedeli ste, že pod ňou sa ukrýva niekdajší vojenský bunker?


Rím

Ak vás láka Taliansko, za návštevu stojí rozhodne takmer trojmiliónová metropola Rím. Večné mesto a jedno z najväčších európskych miest nikdy nespí, a tak sa tu o nedostatok programu obávať nemusíte. „Všetky cesty vedú do Ríma“ - ale to už nepochybne viete. A vedie tam aj Via Appia, jedna zo strategicky najdôležitejších ciest talianskej metropoly. S jej výstavbou sa začalo na nariadenie Appia Claudia ešte v roku 312 pred naším letopočtom. Rím ale ponúka aj množstvo iných zaujímavých miest. Čo tak sa pozrieť na ruiny starého
amfiteátra - Kolosea? Kedysi to tu žilo, dnes je z tohto miesta úchvatné múzeum, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť aj v noci. No a ak sa chcete preniesť do obdobia antiky, vašej pozornosti by nemali uniknúť zvyšky Forum Romanum, niekdajšieho významného námestia. Ďalšia antická stavba sa nachádza na námestí Piazza della Rotonda, kde môžete nájsť Panteón. Ten je spolu s Fontánou di Trevi len jedným z mnoha miest v Ríme, ktoré sa oplatí vidieť.


Praha, Budapešť, Viedeň, Krakov

Ak ale chceme spoznávať európske metropoly, nemusíme ísť ani ďalej, ako kúsok za slovenské hranice. V okolí nášho štátu totiž nájdeme hneď štyri historicky i v súčasnosti významné mestá, ktoré majú rozhodne čo ponúknuť aj turistom. Tak napríklad Budapešť. Z vymenovanej štvorice najväčšie metropolitné mesto na dosah našich hraníc rozprestierajúce sa len necelé tri hodiny autom z Košíc i Bratislavy. A že sa v ňom veru je na čo pozerať. Hlavné mesto Maďarska ponúka hneď niekoľko úchvatných miest, medzi ktoré
patrí jednoznačne aj Országház. Parlament postavený na prelome 19. a 20. storočia vás cez deň zaujme svojou úchvatnou architektúrou, v noci sa zasa môžete pokochať jeho krásnym nasvietením.

Západné hranice núkajú možnosť navštíviť Viedeň. Hlavné mesto Rakúska sa pýši počtom obyvateľov na hranici jedného milióna a 800 tisíc, ktorým ponúka na život celkovo 23 mestských častí. Len ťažko by sme teraz dokázali vymenovať všetky miesta, ktoré táto metropola ukrýva, avšak medzi najvýznamnejšie pamiatky môžeme zaradiť jednoznačne Dóm svätého Štefana, zámok Schönbrunn či palácový komplex Belvedere, ktorý si nechal postaviť princ Eugen Savojský.

Stovežatá Praha. Hlavné mesto nášho bývalého spoločného štátu a teraz Českej republiky, ktoré by mal aspoň raz za život navštíviť každý Slovák. Nie nadarmo má „Matka miest“ až 36 partnerských miest - z toho dve slovenské. Opäť platí, že by bolo prakticky nemožné vymenovať všetky historické pamiatky tejto metropoly. Medzi jej najväčšie lákadlá ale rozhodne patria Pražský hrad, chrám svatého Víta, Václavské námestie či Staromestská radnica i Pražský orloj. Ozaj, byť v Prahe a neprejsť sa po Karlovom moste, to by bol hriech. Pre mnohých by bolo zasa hriechom nenavštíviť niektorú z tisícok preslávených krčmičiek, ktorými je Praha doslava posiata.

Krakov nie je v súčasnosti ako jediný zo štvorice predstavovaných metropol hlavným mestom štátu. Je to však mesto historických poľských kráľov a bývalé hlavné mesto Poľska, preto do tejto štvorice metropol rozhodne patrí. Rozprestiera sa na hornom toku rieky Visla, a ponúka domov pre takmer 800-tisíc obyvateľov. Na svoje si tu ale rozhodne prídu aj turisti. Krakov má nespornú výhodu v tom, že môžeme na jednom mieste natrafiť hneď na stovky kultúrnych a historických pamiatok. Tak napríklad, pri návšteve Hlavného
námestia by za prezretie stáli Bazilika Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie, Radničná veža, ale aj renesančná trhová hala Sukiennice. Samozrejme netreba vynechať návštevu Wavelského hradu - symbolu poľskej štátnosti, sídla poľských králov i legendárneho draka.

Množstvo ponúk za neodolateľné ceny

Ešte stále sme si neprešli všetky metropoly, ktoré môžete s portálom Cenynadne.sk navštíviť. Stačí si len vybrať typ pobytu alebo poznávacieho zájazdu a užívať si krásy vášho favorita. Amsterdam, Londýn, Paríž či Rím sa na vás tešia!